Aistra pirkti

Couple on City Sidewalk with Shopping BagsStebint savo įpročius užkliuvo tai, kad nemažą dalį savo laiko skiriu apsipirkimams. Nenuostabu, didelė šeima, daug poreikių. Bet kartais užkimbu ant kabliuko, minties “ką gi čia dar pagerinus namuose?“ Atseit, kad būtų geriau, jaukiau. Atrodo, negali ramiai išbūti, kol “nesutvarkysi“ aplinkos. Kyla klausimas “o kam gi man viso to reikia?“, “gal ir be viso to galiu išgyventi?“. Va, būtent, išgyventi. O tam, kad “gyvenčiau“, turiu nupirkti dar tą ir aną, kol…. pajusiu atsipalaidavimą. Tame ir kampas. Poreikis gauti pasitenkinimą ir atsikratyti įtampos gali tapti pirkimo manija.

Mokslininkai jau seniai pastebėjo, kad tai, ko gero nauja ir klastinga priklausomybės forma. Oniomaniją prilygino alkoholizmui ir narkomanijai. Skamba grėsmingai, iš tikrųjų. Gal jie klysta, vos ne kiekvieną žmogų įtraukusią veiklą pavadina manija? Manau, ne be reikalo. Šiuolaikinis žmogus vis dažniau susiduria su iššūkiu prarasti pusiausvyrą, linkęs į kraštutinumus.

Kiek pastebėjau, pirkimus skatina:

 • noras pasijusti vertingesniu
 • noras pasijusti laimingesniu
 • atsipalaidavimo poreikis
 • noras prasiblaškyti, nuobodulys
 • meilės ir pripažinimo poreikis
 • vienatvės jausmas
 • nerimas

Ir žinoma 🙂 – pirkimus skatina pardavimu, marketingu, reklama nuolat užsiimantys būriai specialistų. Aš kasdien pasipiktinu, kai tenka stebėti meną melą paversti patraukliu dalyku ir dar įtikinti kaip gi mes pirkėjai jiems rūpime.

Taip, iššūkis gyventi tiesoje, išversti man primetamus norus ir atmesti netikrus daiktų poreikius. Ilgainiui pastebiu, kad tikrų norų ir poreikių nenusipirksi ir nepatenkinsi už pinigus. Fiziškai atsipalaiduoti gali būti labai pigu. Pavyzdžiui išeik į gamtą, paklausyk jos garsų, o ne ausinuko, ikvėpk gryno oro. Nebūtinai turi eiti į brangų sporto klubą, pirkti tuos firminius begimo batelius, adidas sportinę aprangą, geriausią dviratį… Tikros meilės irgi verta paieškoti, o ne sutikti būti su tuo, kuris tik trumpam apmalšins tavo meilės troškimą, o po to paliks. Gal trokšti meilės, o eini į SPA saloną? Gal esi vienišas ir nori kad kas išklausytų, o eini į klubą ir svaiginiesi? Gal ieškai gyvenimo prasmės, bet bandai atrasti ją žmonėse ar daiktuose? Žmogus prigalvoja daugybę pakaitalų. Kam ? Kad pabėgtų nuo savęs? Turbūt….

Kaip atsispirti?

 • jei norisi įsigyti čia ir dabar, nueiti “atvėsti“ ir sugrįžti į parduotuvę po valandos arba kitą dieną, o gal nebegrįžti visai;
 • padeda atsiskaitymas grynais pinigais, nes atsiskaitant kortele ar perkant internetu  lyg ir “nepajaučiame“ pinigų, todėl lengviau išleisti didesnę sumą;
 • nevažiuoti į prekybos centrus norint atsikratyti įtampos, liūdesio ar apmalšinti nerimą;
 • sudaryti pirkinių sąrašą, aptarti jį su artimu žmogumi ar draugu ir tik tada važiuoti apsipirkti;
 • gal galite padėti pratęsti? kas padeda Jums?

Įrašo “Aistra pirkti” komentarai: 3

 1. Perskaicius pagalvojau, kad tu tiesiog megsti naujoves, judejima, esi kurybiska ir realizuoji tai per pirkima. Tai kaip tik ejimas link saves, o ne begimas, bet zinoma tau geriau zinoti ir suprasti :). Isivaizduoju, kad tavo namai puosnus, jaukus ir tu jais rupiniesi.
  Pritariu, kad nebutina eit su brangia sportine apranga i kluba, svarbiau darbas ir pastangos ten. Kadangi as buvau visa ziema aktyvi klubo lankytoja, tai nuziuredavau kaip liaudis apsirengia eidami sportuot, tai as is tu, kurie saraso gale arba net visai ne sarase, bet del to jokiu kompleksu nebuvo.
  Gamta atpalaiduoja ir ramina, gera cia ateit ir pasisemti energijos :).

  • Uch, geriau visą tai realizuočiau kaip nors kitaip 🙂 O tau nebūna taip, kad eini pirkti kokio nors daikto o užsinori 5 daiktų? 😉 Ir kaip tada elgiesi?
   Pavyzdžiui, norėjau aš nusipirkti vieną knygą el. knygyne, o prigriebiau dar 2. Pati suprantu, kad sumele jau ohoho, bet negaliu, juk man jų visų tikrai reikia. Laimei, dėl kažkokių priežasčių nepriėmė mano kreditinės duomenų, tai po to iki vėlumos ieškojau kur kitur jas visas nusipirkti, bet, laimei, neradau Kitą dieną ant “šviežios galvos“ nusprendžiau, kad man pakaks ir vienos, o jei ateity bus poreikis, galbūt ir kitas įsigysiu.
   Ačiū už pastebėjimą dėl kūrybiškumo, kaip tik prisiminiau savo dvi svajones, kurias vis atidedu įgyvendinti, jos tiesiogiai susijusios su kūryba.

   • Pirkimas labai susijes su finansine padetimi. As zaviuosi zmonemis, kurie perka be baimes, as taip sau neleidziu. Pas mane yra stabdziai, turedama atsargoje pinigu jauciuosi saugiau. Aisku kad norisi daug knygu knygyne, tik yra tas vadinamasis stabdis. Be to man visai nieko ir knygyne keleta kartu knyga pavartyti, ir uztenka. Tai va, uzsinoret galiu daug, issimatuoju rubais, batais ir po keliu minuciu praeina troskimas isigyt.. Esu gana sau kritiska, o ir rubai ne visi tinka, tai kol issimatuoju, tai laime jei koki viena ruba per kelias dienas sugebu ‘pamilti’. Manau mes esame labai skirtingos pirkejos, as nesu laisva sprendimuose, turiu svarstyt ir galvot ar tikrai reikia, ar tikrai nesiosiu, buna, kad pirkiniai (ypac grazus) mane ipareigoja likt grazios figuros. tai va kaip sudetingai :)). As nemanau, kad tu esi ‘kompulsyvi pirkeja’ ar priklausoma, esi tiesiog sveika moteris, kuri leidzia sau pirkti patikusi ruba ar daikta :).

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s